https://www.ritarihuonekonsertit.fi/sv/program/leonkoro
Leonkoro-kvartetten
Jonathan Schwarz & Emiri Kakiuchi, violin
Mayu Konoe, altfiol
Lukas Schwarz, cello
Leonkoro-kvartettens väntade debut tar en av de just nu hetaste kammarmusikgrupperna till Riddarhuset. De unga och fördomsfria virtuoserna från Berlin turnerar tätt i världens viktigaste konsertsalar och presenterar ett program ur kvartettrepertoarens hårda kärna.
Felix Mendelssohn var en av musikhistoriens stora underbarn. Som 18-åring skrev han sin passionerade men samtidigt djupsinniga andra stråkkvartett som tycks fortsätta kammardramats utveckling ur den punkt dit Beethoven – som gått bort bara ett år tidigare – hade kommit till i sina sena stråkkvartetter. Henriëtte Bosmans levde ett på ytan framgångsrikt konstnärsliv som dock präglades av flera tragedier. Hennes enda stråkkvartett för lyssnarna nära privata och smärtsamma känslor.
Franz Schubert lyckades i sin musik få närheten till döden att klinga på ett unikt och rörande sätt. I sina sånger speglade han textens nivåer i det ackompanjerande pianots valörer. I hans instrumentalmusik tycks ordens frånvaro rent av styrka de undangömda budskapen i musiken, som likt delade hemligheter öppnar sig för åhöraren. Stråkkvartetten ”Flickan och döden” är ett av Schuberts nyckelverk. Det gripande och upprörande, rent av chockerande mästerverket påvisar instrumentalmusikens tidlösa kraft.
Program:
Henriëtte Bosmans: Stråkkvartett (1927)
Felix Mendelssohn: Stråkkvartett nr 2, op. 13
Franz Schubert: Stråkkvartett nr 14, D. 810 ”Flickan och döden”